Macina trava: Na glasu kao lijek za neplodnost, ublažava boli tokom menstruacije i bolnih ovulacija
Ova biljka na glasu je kao saveznik u smanjenju boli tijekom menstruacije, kao i bolnih ovulacija koje mogu biti iznimno neugodne.
Macina trava, marulja, očajnica, tetrljen ili gorska metvica biljka je koja se od davnina koristi zbog svojih ljekovitih svojstava. Službeno se naziva Marrubium vulgare te je najviše rasprostranjena u srednjoj i sjevernoj Europi.
No, ovu biljku se lako može zamijeniti za valerijanu (poznatu kao i odoljen) koju mnogi također nazivaju macinom travom. Ipak, riječ je o dvije različite biljke koje se razlikuju ponajviše izgledom. Marulja je zeljasta biljka iz porodice metvice s bijelim cvjetovima bez peteljki dok valerijana cvjeta bijelim ili ružičastim cvjetovima i pripada porodici kozokrvnica ili bazgovki.
Marulja kao lijek
Marulja ima mnoge blagodati za organizam. Najčešće se koristi za liječenje upalnih stanja i ublažavanje upalnih simptoma koji se javljaju u bilo kojem dijelu tijela. Osim toga, koristi se i protiv infekcija gornjih dišnih puteva jer pomaže izlučivati sluz kod produktivnog kašlja, hripavca i bronhitisa.
Neka istraživanja pokazuju da konzumiranje čaja od marulje prije jela kod ljudi s dijabetesom tipa 2 može smanjiti razinu šećera u krvi, poboljšati apetit i smanjiti probavne smetnje.
Macina trava je na glasu i kao lijek za neplodnost u žena, posebice ako se miješa s vrkutom. No, iako žene često posežu za njom kako bi lakše začele, još uvijek nema relevantnih znanstvenih dokaza da ova biljka zaista pomaže u postizanju trudnoće. Ipak, koristi se za ublažavanje boli tijekom menstruacije, kao i kod bolnih ovulacija.
Marulja ili macina trava može se koristiti i kod još nekih tegoba:
· problema s disanjem
· kod gubitka apetita
· za ublažavanje plinova i nadutosti
· za lijeHaber.bačenje zatvora
· za čišćenje jetre i žući
· za povećanje proizvodnje urina
· liječenje kožnih upala i bolesti
· protiv hemoroida
· jačanje imuniteta
Nuspojave konzumacije marulje
Iako je marulja sigurna za većinu ljudi, kod nekih može izazvati određene nuspojave. Ako se konzumira u većim količinama, može izazvati hipertenziju, odnosno povišen krvni tlak i povraćanje. Također, trudnice i dojilje bi se prije uzimanja marulje trebale konzultirati s liječnikom jer marulja može imati uterotonično djelovanje, odnosno potaknuti spontani pobačaj, a ne bi se smjela piti ni tijekom menstruacije.
Pripravci od macine trave u većim količinama mogu izazvati dermatitis pa prije nanošenja na kožu obavezno pročitajte deklaraciju i konzultirajte se s ljekarnikom ili dermatologom, prenosi N1,
Čaj od marulje
Marulja ima gorak okus, no on je zanemariv s obzirom na blagodati koje pruža našem organizmu. Sušenu marulju možete kupiti kod travara ili u specijaliziranim trgovinama zdrave prehrane i biljnim ljekarnama.
Ako se pak odlučite sami je ubrati, to možete učiniti od sredine srpnja pa do kraja rujna kad traje berba. Biljka se ubire u cvatu bez korijena, a suši se u hladu. Pronaći je možete na livadama, kamenjarima, seoskim putevima ili napuštenim zemljištima, prenosi N1.
Za čaj od marulje treba vam 1 jušna žlica suhe biljke koju prelijete s 2 dcl vruće vode. Čaj pokrijte i pustite neka stoji pet do deset minuta. Potom ga procijedite i zasladite po želji. Preporučena dnevna doza je do tri šalice, sve više od toga može izazvati navedene nuspojave!